Kategória: Mozgásformák, sport

A túledzés komoly gondot okozhat!

Fittnek lenni nagyon trendi manapság, de nem biztos, hogy mindig egészséges. Aki túl sokszor, túl sokáig és túl erősen edz, egyáltalán nem használ a szervezetének, sőt, árt vele.

A hobbisportolóknak gondot okozhat a túl sok edzés?

Igen, legfőképpen nekik. Mivel a profi sportolóknak profi trénerük van, akik személyre szóló edzéstervet készítenek. Azonban a tudatlanok sokszor terv nélkül edzenek, főleg azért, hogy az áhított súlyt vagy karcsúságot elérjék. Ezért a szervezetüket túlterhelik. Ugyanez a jelenség figyelhető meg azoknál is, akik hosszú ideig nem tudtak tornázni, majd hirtelen ugyanott akarják folytatni, ahol abbahagyták.

Miért egészségtelen a túl sok sport?

A sok sport alapvetően nem egészségtelen, aki fitt, annak nem árt. Azonban minden a megfelelő sporton, időn és mennyiségen múlik. Azért, hogy eredményt érjünk el, bizony szükség is van arra, hogy kicsit túlterheljük magunkat. Azonban tartsunk szünetet az egységek között. Ha ezek a szünetek nem elég hosszúak és a torna túl nehéz, a szervezet nem hogy javítja az eredményét, de romlik majd a kondíciónk.

Mi történik, ha túl sokat edzek, és nem pihenek eleget?

A teljesítmény nem csak hogy stagnál, de romlani is fog. A túlterhelésre a szervezet fájdalommal reagál, sok sérülés, húzódás és gyulladás lesz az eredmény. Az is előfordulhat, hogy az izmok megmerevednek, és nem tudnak ellazulni. A túl magas vérnyomás, alvás- és koncentrációs problémák, fejfájás, nyugtalanság és állandó megfázásos tünetek kísérik majd a túlzásba vitt edzéseinket.

Mik az első figyelmeztető jelek?

Ha pl. futásnál az eredményeid nem javulnak, ha a pulzusod magas és nem csökken tovább, esetleg képtelen vagy több súlyt megemelni már egy ideje. És egyáltalán fáradt vagy és kedvetlen. A szervezeted rengeteg szignált ad, hogy tarts egy kis szünetet végre.

Hogy lehet túllendülni a túlzásba vitt edzés szindrómáján?

Azonnal húzd be a féket! Két hétig lazíts és hagyd, hogy a szervezeted regenerálódjon! És a szünet után semmiképpen ne akard megint a megszokott edzésmennyisséget magadra erőltetni.

Alapszabályok kezdőknek!

- először kevesebb, majd hosszabb ideig edzeni
- az első hetekben bőven elég napi fél óra edzés
- szünetek betervezése, legalább minden 2. nehezebb gyakorlat után. Különösen erős edzés után 48 óra a limit.


Szerző: Sáfrány Zsófia
Megjelent partneroldalunk, az Ezoterikus.hu hozzájárulásával.


Ha nem megy
Kinek nincsenek olyan napjai, amikor egyszerűen nem megy? Amikor csábítóbb az ágy vagy a kanapé, mint a tornaszőnyeg vagy a szobabicikli? Velem sűrűn megesik, és bizony lelki nyomot hagy. Ahhoz, hogy ne vesszen el a lendületünk ezeket a lelki nyomokat is el kell tüntetnünk. A jelszó: pihenés! »

Receptek 90 naposhoz
Gyakorló 90 naposoktol gyûjtöttem össze a recepteket gondolom hogy találtok valami újat is a receptek között. »




Minden jog fenntartva © 2024, www.90naposdieta.hu | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | Kapcsolat: info (kukac) 90naposdieta.hu | WebMinute Kft.